Blog
Jakie są różnice między pogrzebem katolickim a świeckim?
Śmierć bliskiej osoby wiąże się z wieloma trudnymi emocjami dla Rodziny i Znajomych Zmarłego. W tym trudnym okresie należy zająć się przygotowaniem uroczystości pogrzebowej i pochówku. Oprócz czynności dotyczących przygotowania ciała, kremacji lub wyboru trumny, należy także zorganizować ceremonię. To, czy będzie ona świecka czy wyznaniowa, często zależy od tego, czy Zmarły był katolikiem oraz od woli jego Bliskich. Czym się różnią pogrzeby katolickie od świeckich?
Jak przebiega kremacja zwłok?
Kremacja zwłok to coraz popularniejszy sposób pochówku w Polsce. Jednocześnie nadal wśród wielu rodzin stanowi temat tabu. Jednak kolejne grupy przekonują się do tej metody, co jest skutkiem między innymi większej dostępności usługi, a także – często – niższymi kosztami pogrzebowymi.
Jak wygląda pogrzeb w obrządku katolickim?
Pochówek według zasad katolickich jest najczęściej realizowaną ceremonią pogrzebową w Polsce. Jest to uwarunkowane tradycją i wyborem religijnym – około 90% społeczeństwa deklaruje przynależność do Kościoła Katolickiego. Zasady organizacji reguluje kościelny Kodeks Prawa Kanonicznego, poszczególne etapy są także dopasowywane przez rodzinę, w uzgodnieniu z duchownym i parafią, gdzie odbywa się pochówek.
Najważniejsze elementy ceremonii pogrzebowej
Ostatnie pożegnanie to ceremonia, która powinna się cechować powagą i wyjątkowością. Jest to niezależnie od wyboru formy – pogrzebu świeckiego czy wyznaniowego, swoiste podziękowanie, oddanie hołdu i wyraz pamięci o zmarłym. Z perspektywy polskiej kultury i współczesnej tradycji pochówku, procedura pogrzebowa dzieli się na przygotowanie ciała i miejsca spoczynku, ceremonię pożegnalną i sam pochówek. Za sprawne przeprowadzenie większości elementów odpowiadają pracownicy zakładów pogrzebowych, w porozumieniu z rodziną zmarłego.
Jak przygotować zmarłego do pochówku?
Śmierć bliskich, niezależnie czy jest nagła i niespodziewana, czy poprzedzona długą chorobą i cierpieniem, jest trudnym doświadczeniem dla całej rodziny i przyjaciół. Bliscy zmarłej osoby nie tylko są pogrążeni w smutku i żałobie, ale również muszą zająć się organizacją pogrzebu, stypy oraz wszystkimi formalnościami. Dużym wyręczeniem w tym trudnym dla rodziny zmarłego okresie się usługi zakładów pogrzebowych. To one odpowiedziane są za transport zmarłego, przygotowanie ciała do pochówku, zaoferowanie trumny, urny, kwiatów oraz oprawy podczas uroczystości pogrzebowych. W jaki sposób przygotowuje się zmarłego do ostatniej drogi?
Jakie kwiaty na pogrzeb?
Pogrzeb jest trudnym wydarzeniem w życiu rodziny i przyjaciół zmarłej osoby. Skłania do zadumy i refleksji nad życiem, a także przywołuje liczne wspomnienia związane ze zmarłym. Ostatnie pożegnanie jest hołdem oddanym bliskiemu, którego wyrazem są składane na grobie kwiaty. Ich wybór to kwestia indywidualna, są jednak pewne zasady, którymi należy się kierować. Pierwsza z nich dotyczy relacji ze zmarłym.
Jak zorganizować pogrzeb świecki?
Pogrzeb bliskiej osoby to jedno z najsmutniejszych wydarzeń, z jakim przychodzi się nam zmierzyć. Większość z nas przyzwyczajona jest do tradycyjnego, katolickiego pochówku, który odbywa się w cmentarnej kaplicy i prowadzony jest przez księdza. Jak pokazują statystki, Katolicy stanowią 80-90% polskiego społeczeństwa. Co jednak w sytuacji, gdy nasz bliski nie utożsamiał się z żadną religią? Jak powinna przebiegać ceremonia pogrzebowa dla osoby świeckiej?