Jak przebiega kremacja zwłok?
Kremacja zwłok to coraz popularniejszy sposób pochówku w Polsce. Jednocześnie nadal wśród wielu rodzin stanowi temat tabu. Jednak kolejne grupy przekonują się do tej metody, co jest skutkiem między innymi większej dostępności usługi, a także – często – niższymi kosztami pogrzebowymi.
Poszczególne etapy kremacji zwłok
Tematy związane z pochówkiem są dla rodziny szczególnie trudne. Na skremowanie zwłok zdecydować się może zmarły (w swojej ostatniej woli) lub jego rodzina. Początkowo, procedura wygląda podobnie jak w przypadku pochówku tradycyjnego. Bliscy zobowiązani są uzyskać kartę zgonu, a następnie akt zgonu. Kolejnym krokiem jest podpisanie w zakładzie pogrzebowym zezwolenia na wykonanie kremacji.
Współczesna kremacja zwłok jest profesjonalnym i szybkim procesem. Pod żadnym względem nie ma też tutaj miejsca na brak szacunku wobec zwłok zmarłego. W skład nowoczesnej kremacji wchodzą:
- spopielenie (to następuje w specjalistycznej trumnie odpornej na wysokie temperatury; może to być trumna drewniana lub ekologiczna). Ten proces trwa od 2 do 3 godzin (temperatura w piecu kremacyjnym sięga od 800 do 1200 stopni Celsjusza)
- chłodzenie prochów zimnym powietrzem oraz przepuszczenie ich przez klemulator
- przełożenie prochów do specjalistycznego worka, który zostaje zamknięty
- przeniesienie do wybranej wcześniej przez rodzinę urny, która następnie jest transportowana przez dany zakład pogrzebowy pod wskazany adres (miejsce pochówku lub to, w którym odbywa się msza święta)
Warto również wspomnieć, że w urnie, umieścić możemy niewielką liczbę przedmiotów, które kojarzą nam się ze zmarłym lub które do niego należały. Dobrze jest pomyśleć o tym wcześniej, gdyż po szczelnym zamknięciu urny, nie możemy jej już otworzyć. Współcześnie, wiele domów pogrzebowych stawia na kompleksowe usługi pogrzebowe. W ich skład wchodzą: pogrzeby tradycyjne i wyznaniowe, kremacje, transportowanie zwłok, akcesoria pogrzebowe, a także oprawa muzyczna czy organizacja styp.
Dlaczego kremacja zwłok?
Urna zajmuje mniej miejsca niż tradycyjna trumna. Istotne mogą okazać się też zagadnienia ekologiczne: prochy zmarłego zostają wchłonięte przez glebę, a sama urna może być wykonana z tworzywa biodegradowalnego. Ta może być złożona nie tylko na cmentarzu, ale również i w katakumbach czy w kolumbarium. Pogrzeb w przypadku kremacji zwłok dzieli się najczęściej na dwa etapy. Pierwszy ma miejsce w krematorium, w którym rodzina może pożegnać się ze zmarłym. W trakcie trwania kremacji, najbliżsi oczekują w sali ceremonialnej lub w kaplicy. To czas na to, aby się pomodlić bądź powspominać zmarłego. Drugim i końcowym etapem jest pogrzeb na cmentarzu (istnieje także możliwość odprawienia nabożeństwa).