Etapy żałoby

Jak uporać się ze śmiercią bliskiej osoby? Etapy żałoby

Śmierć wywołuje wiele emocji – cierpienie, smutek, poczucie straty, które określane są jako żałoba. Każdy z nas może przeżywać ją na swój sposób. Niektórzy szybciej powracają do równowagi po odejściu kogoś bliskiego, innym natomiast zajmuje to więcej czasu. Jakie są główne etapy żałoby? Jak można uporać się ze stratą bliskiej osoby?

Czym jest żałoba?

Żałobą nazywa się stan emocjonalny, który ma miejsce po stracie bliskiej osoby.

Ma ona również swoje podłoże w tradycji i wyrażana jest przez odpowiedni ubiór, symbolikę, zachowanie.

Jakie objawy towarzyszą żałobie?

W stanie żałoby dochodzi do szeregu objawów, które można zauważyć zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i psychicznej.

Osoba w żałobie może mieć problemy ze spaniem, jedzeniem, może być nadmiernie pobudliwa, ale również wyciszona, a nawet jest bardziej podatna na zachorowania.

Pod względem emocjonalnym w żałobie pojawiają się różne uczucia jak poczucie bezsilności, przytłoczenia, złości, samotności, poczucie winy, strachu przed przyszłością i zagrożenia, braku bezpieczeństwa. Na jej skutek mogą też pojawiać się problemy z logicznym myśleniem, koncentracją, stany zamroczenia.

Jakie są etapy żałoby?

Najczęściej żałoba następuje w kilku etapach:

Etap I – zaprzeczenie

Następuje bezpośrednio po śmierci, gdy osoba w żałobie nie może przyjąć do wiadomości tego, że doszło do odejścia kogoś bliskiego.

Etap II – gniew

Na tym etapie często pojawia się uczucie złości, gniewu, poczucie niesprawiedliwości, że doszło do śmierci bliskiej osoby. Może też pojawić się poszukiwanie „winnych” straty.

Etap III – targowanie się z losem

Na tym etapie często przeplatają się ze sobą uczucie buntu przeciwko śmierci oraz depresji.

Etap IV – smutek

Dominuje w nim przede wszystkim smutek, dlatego pojawiają się często objawy jak płaczliwość, przygnębienie.

Etap V – akceptacja

Dochodzi do akceptacji straty oraz uświadomienia sobie, że życie toczy się dalej, co prowadzi do pogodzenia się ze śmiercią bliskiej osoby.

Jak radzić sobie z żałobą?

Należy pamiętać o tym, że żałoba nie zawsze przebiega zgodnie z powyższym schematem. Określone objawy mogą zanikać, nawracać i mogą mieć zróżnicowane natężenie i częstotliwość. Właśnie dlatego każdy przeżywa swoją żałobę w inny sposób i najlepiej dać sobie wystarczająco dużo czasu, by ją przebyć.

Ludzie na różne sposoby radzą sobie z żałobą, na przykład przez wyciszenie, potrzebę przebywania samemu dla poukładania emocji, ale też reorganizację domu, znalezienie nowych pasji, rzucenie się w wir pracy, częstsze wizyty w kościele.

Nie należy też bać się przebywania w towarzystwie, ponieważ wielu osobom pomagają spotkania z rodziną i znajomymi.

Warto jednak pamiętać o tym, że wtedy, gdy żałobie towarzyszą silne uczucia, nałogi, z którymi trudno sobie poradzić, warto udać się do psychologa lub psychiatry.