Zachowanie na pogrzebie

Jak zachowywać się na pogrzebie?

Śmierć jest niestety nieuniknioną częścią ludzkiego życia. Z tego powodu większość z nas przynajmniej raz brała udział w pochówku kogoś bliskiego – członka rodziny, przyjaciela, sąsiada, znajomego z pracy. Pogrzeb to z wielu powodów trudna, a zarazem dość specyficzna ceremonia, która wymaga od uczestników odpowiedniego zachowania. Jakie zasady należy stosować na tego typu uroczystości?

Ubiór

Udział w pogrzebie wymaga okazania zmarłemu należytego szacunku. Jednym z jego przejawów jest odpowiedni wygląd uczestników ceremonii. W naszej kulturze przyjęło się, że na pogrzeb należy wybrać strój w ciemnych lub stonowanych odcieniach, choć wiele rodzin odchodzi od tej tradycji. Coraz częściej zdarza się, że goście proszeni są o radośniejszą, kolorową odzież, by np. w ten sposób oddać cześć barwnej osobowości zmarłego, stylowi jego życia czy upodobaniom. Jeżeli jednak taka propozycja ze strony bliskich osoby nieżyjącej nie padnie, warto dostosować się do ogólnie przyjętych norm. Najważniejsze, aby wybrać schludny, czysty, skromny i elegancki strój, adekwatny do okoliczności. Na pogrzebie unikajmy nonszalancji i krzykliwości w ubiorze.

Zachowanie na pogrzebie

Ostatnie pożegnanie zmarłej osoby to zawsze smutny i przygnębiający moment. Pogrzeb powinien przebiegać w podniosłej atmosferze, a od jego uczestników wymagana jest pełna kultura, powaga, zaduma. Pamiętajmy, że poprzez nasze zachowanie wyrażamy szacunek nie tylko do zmarłego, ale także jego najbliższych, którzy pogrążeni są w wielkiej rozpaczy. Nietakt ze strony osób przybyłych na ceremonię może sprawić im dodatkowy ból i cierpienie. Warto więc zadbać o zakup odpowiednich kwiatów, przybycie na czas, wyłączenie telefonów komórkowych, zachowanie ciszy i spokoju. Bezwzględnie powstrzymajmy się od głośnych rozmów, komentarzy, żartów, rozglądania dookoła, robienia zdjęć czy żucia gumy. Zajmując miejsca w kościele czy na cmentarzu, należy pamiętać, że rzędy, które znajdują się tuż przy trumnie, zarezerwowane są dla najbliższych zmarłego.

Kondolencje

Bardzo często przed ceremonią nie mamy okazji osobiście przekazać wyrazów współczucia bliskim zmarłego. Dopiero pogrzeb stanowi pierwszy moment, w którym dochodzi do spotkania z rodziną nieżyjącego. Jeśli nie zaznaczono np. w nekrologu, by nie składać kondolencji, wówczas po zakończeniu uroczystości należy podejść, podać dłoń i przekazać swoje wsparcie. Kondolencje nie powinny być jednak długie ani zbyt wylewne – wystarczy parę ciepłych, ale zwięzłych słów, w których wyrazimy żal, współczucie i troskę.