Urna pogrzebowa

Na co zwracać uwagę, wybierając urnę pogrzebową?

Urny pogrzebowe stosowane są w celu przechowywania prochów po kremacji osoby zmarłej. Asortyment urn jest dzisiaj bardzo szeroki, więc przed jej wyborem warto dowiedzieć się, jak wybrać tę najlepszą. Doradzamy, na co zwracać uwagę przy zakupie urny na prochy!

Urna pogrzebowa – jaki materiał wybrać?

Do produkcji urny pogrzebowej mogą być wykorzystane materiały, które różnią się pomiędzy sobą nie tylko pod kątem wyglądu, lecz też swojej odporności na czynniki zewnętrzne, ciężaru. Jaka urna będzie najtrwalsza, a jaka najtańsza?

– Urny kamienne – produkowane z kamieni jak marmur, granit czy onyks. Wyróżniają się wysoką trwałością i eleganckim wyglądem. Są również bardzo ciężkie.
– Urny kompozytowe – powstają z materiałów imitujących kamień. Są od nich tańsze, ale również bardzo wytrzymałe.
– Urny ceramiczne – eleganckie i estetyczne, mogą być również malowane. Są jednak podatne na zbicie.
– Urny metalowe – dostępne w różnych kolorach, także jako srebrne, złote. Są lekkie, wytrzymałe i wyróżniają się atrakcyjnymi cenami.
– Urny drewniane – wykonane z litego drewna, matowe lub lakierowane. Wyróżniają się estetycznym wyglądem i trwałością.

Kształt urny pogrzebowej – co oferują producenci?

Urny pogrzebowe są produkowane w różnych kształtach, które wpływają na ich estetykę.

Najczęściej kupowane są urny w kształcie pucharów, waz, szkatułek, które mają klasyczny wygląd. Można też zdecydować się na nowoczesne urny w formie sześcianu, prostopadłościanu albo walca.

Dostępne są też urny o nietypowych kształtach, na przykład przypominające serce, łzę. Działają również firmy, które wykonują urny na zamówienie w wybranej przez klienta formie.

Urna pogrzebowa – jakie pojemności są dostępne?

Najczęściej urny pogrzebowe występują w pojemnościach 3 litrów, 3,5 litra lub 4 litrów. Można także zakupić urny o większej pojemności oraz mniejsze urny przeznaczone na prochy dzieci.

Urny o dużej pojemności i nietypowym kształcie zajmują więcej miejsca, dlatego należy sprawdzić, czy zmieszczą się one w miejscu pochówku – grobie, przegrodzie w kolumbarium.

Dodatki do urny pogrzebowej – na co zwrócić uwagę?

Przy zakupie urny warto też uwzględnić dodatkowe elementy na pojemniku, które można dobrać tak, aby pasowały do gustu czy światopoglądu osoby zmarłej.

Urna może być wyposażona w elementy jak:
– Symbole kultu religijnego jak krzyż,
– Motywy kwiatów,
– Motywy aniołów,
– Ozdobne uchwyty,
– Dekoracyjne ornamenty.

Jak dobrać odpowiednią urnę na prochy?

Najlepiej wybrać taką urnę, która mogłaby spodobać się zmarłemu i odzwierciedlać jego charakter, dlatego warto uwzględnić jego styl, ulubiony kolor, przedmioty jak kwiaty.

Dla osób wierzących często wybierane są urny z symbolami religijnymi, natomiast dla niewierzących te bez nich.

W zakładzie pogrzebowym można zapoznać się z różnymi wariantami urn i wybrać ją na miejscu. Urnę można również zamówić we własnym zakresie, także w Internecie.