Pogrzeb świecki to ceremonia, podczas której żegnamy zmarłego. Od najpopularniejszego w naszym kraju pochówku wyznaniowego różni się tym, że nie uczestniczy w niej osoba duchowna żadnego wyznania, nie jest odprawiana msza święta, nie ma również symboli religijnych. Pogrzeb świecki prowadzi Mistrz Ceremonii, który zamiast mszy i kazania wygłasza wspomnienie o zmarłym lub przemowę przygotowaną z pomocą rodziny specjalnie na tę okoliczność.
Ten rodzaj pogrzebu z roku na rok zyskuje na popularności w naszym kraju, co ma związek z postępującą laicyzacją społeczeństwa. Dlatego też usługi tej nie mogło zabraknąć w naszej kompleksowej ofercie pogrzebowej.
Kiedy organizowany jest pogrzeb świecki?
Świecką ceremonię pogrzebową organizuje się najczęściej, gdy osoba zmarła:
- była ateistą,
- była agnostykiem,
- była osobą wierzącą, ale niepraktykującą,
- była osobą innego – niepopularnego w naszym kraju – wyznania,
- za życia poprosiła o zorganizowanie pogrzebu świeckiego.
Kto organizuje pogrzeb świecki?
Pogrzeb świecki nie ma sztywnej formuły, co oznacza, że jego przebieg w dużej mierze zależy od woli wyrażonej przez osobę zmarłą za życia (np. w formie ustnej lub w pozostawionym testamencie) lub indywidualnej decyzji rodziny. Dokładnym zaplanowaniem i przeprowadzeniem ceremonii pogrzebu świeckiego zajmuje się Mistrz Ceremonii. Współpracujący z nami Mistrzowie to specjaliści w swojej branży, którzy dbają o każdy nawet najmniejszy szczegół ceremonii od przygotowania treści, które zostaną odczytane podczas pogrzebu, poprzez stworzenie odpowiedniego nastroju na właściwym wyglądzie kończąc.
Jak wygląda świecka ceremonia pogrzebowa?
Głównym punktem świeckiej ceremonii pogrzebowej jest mowa pożegnalna zwierająca wspomnienia o osobie zmarłej ze wskazaniem na jej dokonania i zasługi. Mistrz Ceremonii przygotowuje ją, będąc w ścisłym kontakcie z bliskimi zmarłego. Podczas tego rodzaju pogrzebu ważna jest również muzyka (często ulubiona muzyka zmarłego), recytacja poezji funeralnej oraz przemówienia bliskich osoby zmarłej. Na zakończenie ceremonii następuje złożenie ciała zmarłego do grobu oraz podziękowanie zgromadzonym żałobnikom przez Mistrza Ceremonii.
Czy pogrzeb świecki można przeprowadzić na cmentarzu wyznaniowym?
W naszym kraju większość pogrzebów świeckich przeprowadza się na cmentarzach wyznaniowych. Fakt ten wynika z tego, że większość cmentarzy w Polsce to cmentarze wyznaniowe właśnie. Aby przeprowadzić taką uroczystość, należy skonsultować się wcześniej z proboszczem parafii, do której należy konkretna nekropolia. Należy również wiedzieć, że pozwolenie proboszcza jest konieczne także wtedy, gdy chcemy pochować zmarłego bez jakiejkolwiek ceremonii. W przypadku niewyrażenia zgody zmarły chowany jest na cmentarzu komunalnym.
W przypadku dodatkowych pytań dotyczących organizowanych przez nas pogrzebów świeckich w Warszawie zachęcamy do kontaktu.